Kraje i regiony Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW) doświadczyły wielu trudności. Odbudowały niepodległość u progu XX wieku, przetrwały panowanie totalitarnych i autorytarnych reżimów komunistycznych, stanęły przed nowymi wyzwaniami gospodarczymi i politycznymi na początku lat 90. oraz na początku XXI wieku powróciły do Europy z perspektywą stabilnego rozwoju.
Mimo różnych trajektorii transformacji postsocjalistycznej i zakłóceń w relacjach z Unią Europejską spowodowanych odradzaniem się ostatnio w niektórych z nich autorytarnych systemów władzy, kraje EŚW – choć od siebie różne – mają wiele wspólnego, a regionalne procesy – w znacznym stopniu kształtowane przez polityki UE – mogą pomóc w odkrywaniu nowych wymiarów rozwoju, sprzyjając demokracji, spójności i rozwojowi środkowo-wschodnich członków Unii Europejskiej.
Grzegorz Gorzelak jest profesorem nauk ekonomicznych pracującym w Uniwersytecie Warszawskim, specjalizującym się w problematyce polityki i budowania strategii rozwoju regionalnego i lokalnego. Współpracował z Bankiem Światowym, OECD, Dyrekcją Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, ki lkoma agendami rządowymi w Polsce i na Ukrainie, a także z władzami regionalnymi i lokalnymi.
Jest to czternasty esej z serii Big Ideas (Wielkie idee), opublikowanej przez Europejski Bank Inwestycyjny.
Tentang Penulis
Grzegorz Gorzelak jest profesorem nauk ekonomicznych specjalizującym się w problematyce polityki i budowania strategii rozwoju regionalnego i lokalnego. W latach 1996–2016 był dyrektorem Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynował wiele krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, w tym projekt ESPON TERCO dotyczący współpracy terytorialnej, oraz projekt w ramach 7PR ‘Wzrost – Innowacyjność – Konkurencyjność: Wspieranie spójności w Europie Środkowej i Wschodniej’ (GRINCOH).
Współpracował z Bankiem Światowym, OECD, Dyrekcją Generalną ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, kilkoma agendami rządowymi w Polsce i na Ukrainie, a także z władzami regionalnymi i lokalnymi.
Dorobek Grzegorza Gorzelaka (jako autora i redaktora) obejmuje ponad 60 książeki ponad 260 artykułów (wiele z nich w językach obcych, głównie angielskim).
Do 2020 r. był redaktorem naczelnym kwartalnika naukowego ‘Studia Regionalne i Lokalne’. Był także przewodniczącym zarządu stowarzyszenia Regional Studies Association – Sekcja Polska.